MENU x
Kraje mapují potřeby regionu. Firmy očekávají podpis smlouvy EDU II–KHNP

Kraje mapují potřeby regionu. Firmy očekávají podpis smlouvy EDU II–KHNP

duben 2025

Ve čtvrtek 10. dubna se v Třebíči konalo valné shromáždění členů Okresní hospodářské komory Třebíč za účasti ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, předsedy Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše, zástupce KHNP Yongmina Lee, Radka Chaloupky z firmy KPMG, vedoucí regionálního rozvoje krajského úřadu v Jihlavě Ivety Fryšové a starosty Třebíče Pavla Pacala. 

KHNP pokračuje v zapojování českého průmyslu. Vzniklo Centrum podpory lokalizace

V prezentaci KHNP zazněla řada důležitých informací o postupu spolupráce mezi společností KHNP a českými partnery. Hlavním tématem byla lokalizace a zapojení českého průmyslu do plánovaného projektu výstavby nových jaderných bloků.

Yongmin Lee, zástupce společnosti KHNP, potvrdil, že cílem společnosti je do roku 2039 aktivně zapojit české firmy do dodavatelského řetězce. Již nyní je uzavřena smlouva s firmou Škoda JS Power a byla zahájena činnost Centra na podporu lokalizace. To bude fungovat tři dny v týdnu a přijímá žádosti o individuální schůzky od českých firem – prvních sedm požadavků už bylo zaznamenáno. Yongmin Lee zároveň vyzval české firmy, aby se na centrum aktivně obracely, a poskytl jim detailní informace o procesu spolupráce i kontaktní údaje.

České firmy se do výstavby zapojí

Ministr Vlček uvedl, že podpis smluv mezi KHNP a EDU II je otázkou několika málo týdnů. Zároveň upozornil na připravenost regionu v navazujících oblastech, jako jsou školství, bydlení či infrastruktura. „Mohu zodpovědně říct, že korejská nabídka byla nejkvalitnější a nejlepší možná. Smlouva mezi investorem, kterým je ČEZ, a korejskou KHNP už je dokončena a prochází závěrečnými kontrolami. Nespekulujme a neodkládejme proto tento podpis, neexistuje pro to žádný relevantní důvod. Očekávám, že by k němu mohlo dojít v následujících několika týdnech,“ uvedl ministr. S KHNP si při své únorové návštěvě Jižní Koreje odsouhlasili dosažení zhruba 30% účasti českých firem souběžně s podpisem EPC smlouvy s tím, že stále platí také požadavek na 60% zapojení českého průmyslu v průběhu realizace zakázky,“ dodal Lukáš Vlček. Na setkání zazněla ze stran firem podpora k brzkému podepsání smlouvy. „Oceňuji, že je pan ministr na své domovské Vysočině aktivní a významně podporuje zapojení lokálních firem do dostavby Dukovan. S kolegy z Okresní hospodářské komory Třebíč jsme dnes vládu vyzvali k bezodkladnému podpisu EPC kontraktu s preferovaným dodavatelem KHNP,“ zmínil předseda OHK Třebíč Petr Šmejkal.

Starosta Pavel Pacal představil třebíčské projekty

Na zakázku století se v Třebíči zodpovědně připravují do všech detailů včetně potřebné infrastruktury. „Víc než deset let se na dostavbu systematicky připravujeme, jak z hlediska rozvojových ploch, bytové výstavby a přípravy dopravní infrastruktury, tak z hlediska kapacit ve školách nebo podporou do zdravotnictví,“ informoval starosta Třebíče Pavel Pacal a představil podnikatelům aktuální i plánované investice a projekty města. 

Kraje zpracovávají plány potřeb

Iveta Fryšová, vedoucí regionálního rozvoje krajského úřadu Kraje Vysočina připomněla, že vláda zadala Ministerstvu pro místní rozvoj zpracování akčního plánu do 30. června. Ten naváže na vládou projednanou socioekonomickou studii. Vznikne také komunikační strategie a jedno kontaktní místo pro zajištění přehledné koordinace.

V souvislosti s plánovaným rozšířením Jaderné elektrárny Dukovany si Kraj Vysočina nechal v loňském roce zpracovat rozsáhlou socioekonomickou studii, která hodnotí přínosy i rizika výstavby nového jaderného zdroje v regionu. Na analýze spolupracoval s Jihomoravským krajem a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. „Cílem bylo získat odborný a nezávislý pohled na dopady projektu na obyvatele, obce i místní infrastrukturu,“ upřesnila vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje Iveta Fryšová. 

Mapování potřeb regionu

Výsledky studie, která byla dokončena na konci loňského roku, jsou veřejně dostupné na webových stránkách Kraje Vysočina. Dokument nabízí komplexní pohled na sociální, ekonomické a demografické změny, které může výstavba nového bloku v Dukovanech přinést. Na základě doporučení uvedených ve studii nyní odbor regionálního rozvoje připravuje akční plán. Ten má konkrétně pojmenovat nutná opatření, která budou reagovat na předpokládané potřeby v regionu — od dopravní infrastruktury přes vzdělávání až po dostupnost služeb a pracovní trh. 

Kulaté stoly i setkání se starosty

Během dubna se na krajském úřadě v Jihlavě budou konat tematické kulaté stoly zaměřené na jednotlivé oblasti, jako je doprava, zdravotnictví, vzdělávání a podnikatelská sféra apod. Zároveň probíhá sběr a zpracování podnětů z obcí, ale i zastřešujících organizací regionálních partnerů jako je Okresní hospodářská komora Třebíč nebo Energetické Třebíčsko. O investičních záměrech a plánech rozvoje budou diskutovat starostové i na několika jednáních přímo v dotčeném území. Tyto projekty a opatření, které budou mít vazbu na výstavbu nových bloků v Dukovanech, přenese kraj do vládního akčního plánu. Ten bude kompletně připravený do konce června letošního roku. 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany