Studie, kterou vypracovala společnost KPMG, odhaduje příchod téměř 10 000 nových obyvatel, což přinese zvýšené požadavky na bydlení, infrastrukturu a veřejné služby.
Dostavba nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany přinese významné změny do Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Předpokládá se, že bude nutné postavit až 3 000 nových bytů, aby se pokryl nárůst poptávky, zejména v okolí měst Třebíč, Moravský Krumlov a Ivančice. Socioekonomickou studii dopadů představili v pondělí 18. listopadu v Třebíči. Zúčastnila se za Energetické Třebíčsko Eva Fruhwirtová a předseda Okresní hospodářské komory Třebíč Petr Šmejkal. Pracovního setkání se zúčastnil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, ministr průmyslu Lukáš Vlček, hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla a za Jihomoravský kraj náměstek hejtmana Marek Sovka.
Dostavba Dukovan přináší jak velké příležitosti, tak i nové výzvy, které je třeba řešit komplexně a koordinovaně mezi vládou, kraji a obcemi. Kromě ekonomického rozvoje a zvýšení příjmů obcí se očekává také posílení místního podnikatelského prostředí, zejména v sektorech stavebnictví, dopravy a služeb. Podle Energetického Třebíčska je nezbytné, aby se na realizaci akčního plánu podílel kromě státu, krajů a obcí i vybraný dodavatel stavby, což zajistí efektivní naplnění všech potřeb a přínosů pro region. Se společností KHNP je Energetické Třebíčsko v kontaktu a o spolupráci spolu hovoří dlouhodobě.
Vzniknou nová pracovní místa. Ale bude dostatek lidí?
Studie hovoří o podpoře místní ekonomiky, která by se v multiplikaci mohla pohybovat na úrovni 230–250 mld. Kč za celou dobu dostavby EDU. Dostavba vyvolá v místní ekonomice vznik až 1 000 nových ekonomických subjektů. Primárně budou z dostavby EDU těžit sektory dopravy a stavebnictví, v místní ekonomice pak maloobchod, ubytování, stravování a pohostinství. Petr Šmejkal upozornil na obavy některých firem – už nyní je složité najít zaměstnance a s touto výstavbou se některé profese budou doslova o zaměstnance „rvát“.
Jaké budou příjmy obcí?
Dostavba EDU jako celek bude mít pozitivní dopady na daňové příjmy obcí ve výši 1,5 mld. Kč, a to díky přírůstku obyvatel, kteří se v regionu trvale usídlí. Naopak v souvislosti s přítomností osob v dočasném pobytu mohou mít obce finanční ztrátu ve výši až půl miliardy oproti tomu, kdyby za ně dostávaly daňové příjmy v souladu s rozpočtovým určením daní. Dopady na náklady na činnost obcí v oblasti výkonu státní správy budou standardně kompenzovány platbami za konkrétní úkony, které tyto obce vykonají, což nebude mít na hospodaření obcí podstatný vliv.
Studie je ke stažení zde.
Vítězslav Jonáš
Hrotovická 160
674 01 Třebíč