Jadernou elektrárnu Dukovany hodlá společnost ČEZ provozovat ještě nejméně dvacet let s možností dalšího prodloužení. Přizpůsobila tomu svou výrobní strategii, plán investic i například nábor zaměstnanců. Paralelně ale poběží i příprava nových jaderných bloků, které by měly stávající jednotky nahradit právě po roce 2035.
Do čtyř stávajících bloků v Dukovanech už provozovatel investoval od roku 2000 přes 18 miliard korun. Prošly velmi pečlivými prověrkami a jaderné palivo by měly štěpit ještě nejméně dvacet let. Po procesu obnovy provozních licencí zde společnost ČEZ odstartovala novou etapu provozního života. Jejím základem je, mimo jiné, generační obměna personálu a návrat ke standardní výrobě. Plnit se ale musí i licenční podmínky a postupná obměna zařízení.
„Jaderné elektrárny patří k nejstabilnějším a výrobně nejlevnějším zdrojům v České republice. I proto je pro nás dlouhodobý výhled velmi důležitý. V zahraničí vidíme, že šedesátiletý provoz je standardní, samozřejmě ale bude záležet na stavu zařízení, to máme ve svých rukách, i na situaci v energetice a dlouhodobých cenách elektřiny,“ vysvětluje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.
Pro stanovení dlouhodobého výrobního plánu byla klíčová obnova provozních licencí pro stávající bloky. Poslední povolení získal ČEZ koncem loňského roku. „Na přelicencování jsme se připravovali v podstatě už od počátku tisíciletí, poslední roky, kdy jsme postupovali už s ohledem na novou jadernou legislativu, byly velmi náročné,“ popisuje ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský. Nyní se podle něj jeden ze dvou nejvýznamnějších českých energetických zdrojů vrátil do standardního provozu. „Aby elektrárna vyráběla čistě a spolehlivě elektřinu dalších 20 až 30 let, musíme zvládnout řadu nových úkolů. Elektrárna mládne, nejen formou modernizací, ale i díky náboru nových zaměstnanců,“ dodává.
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1 795 000 000 Kč. Kromě jiného bude například instalovat nová čerpadla bazénů pro použité palivo nebo nové regulační armatury v primárním okruhu.
Dlouhodobé výrobní strategii jaderných elektráren odpovídá i plán stavby nových bloků nejprve v Dukovanech a následně v jihočeském Temelíně. „Postupujeme v souladu se zadáním státu, tedy podle Státní energetické koncepce a Národního akčního plánu. Naplno běží přípravné práce a požádali jsme i o vydání stanoviska EIA,“ říká Zronek.
Konkrétní výrobní plány pro letošní rok zveřejňuje ČEZ výhradně prostřednictvím burzovních systémů. Z nich vyplývá, že obě české jaderné elektrárny chtějí znovu zvýšit výrobu blízko k hodnotě 30 terawatthodin, Dukovany by se na ní měly podílet přibližně polovinou. Od zahájení výroby elektrárna vyrobila přes 418 TWh elektřiny, která by stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky na téměř 7 let a všem domácnostem na 28 let.
Vítězslav Jonáš
Hrotovická 160
674 01 Třebíč