Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v pátečním místním referendu (29. 9.) převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, které by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území.
Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících. Pro bylo šest občanů, jeden hlas byl neplatný. Výsledky ČTK sdělil 28. září zapisovatel komise pro referendum Pavel Nováček. Hlasovat přišlo 62 procent voličů.
„Byly splněné zákonné podmínky. Referendum je platné, občané nesouhlasí s vybudováním hlubinného úložiště,“ řekl Nováček. Výsledek referenda je závazný i pro budoucí zastupitelstva.
Lipník je součástí lokality EDU západ, také nazývané Na Skalním, již Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z devíti v ČR, kde by hlubinné úložiště mohlo v budoucnu být. V lokalitě Na Skalním už v referendu úložiště odmítly i Jaroměřice nad Rokytnou.
V Lipníku je 300 voličů. Lidé odpovídali na otázku: „Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“. Hlasovací místnost byla otevřená od 08:00 do 18:00.
Místní referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů a výsledek je závazný, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů.
O konání referenda rozhodli zastupitelé Lipníku na zářijovém zasedání. V odůvodnění na webu uvedli, že s úložištěm je spojena řada otázek, které nebyly doposud řádně zodpovězeny. Týkají se podle nich například dopadů na krajinu a podloží, provozování úložiště a jeho celkové bezpečnosti. Termín referenda týden před komunálními a senátními volbami podle starosty Miroslava Svobody (KSČM) zvolila obec s ohledem na své omezené kapacity.
Průzkumná lokalita EDU západ zabírá 27 čtverečních kilometrů. Kromě Lipníka, Jaroměřic nad Rokytnou a jejich částí tam spadají obce Dolní Vilémovice, Myslibořice, Ostašov a Zárubice.
Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. SÚRAO má v nejbližších měsících snížit počet lokalit v ČR na čtyři a finální vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž mají být v hloubce půl kilometru trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Použité palivo se zatím ukládá do skladů v areálu elektráren.
zdroj: ČTK, atominfo
Vítězslav Jonáš
Hrotovická 160
674 01 Třebíč