Vláda už nesmí couvnout, nemůže si dovolit ztratit důvěru jako v roce 2013 ukončením tendru v Temelíně.
Tehdejší neschopnost vlády dotáhnout dostavbu dvou bloků v Temelíně bylo v roce 2013 hlavním impulzem k založení sdružení právnických osob v regionu Jaderné elektrárny Dukovany s názvem Energetické Třebíčsko.
Pane Jonáši, jaká byla perspektiva elektrárny Dukovany v roce 2013 při zrušení tendru v Temelíně?
Špatná, v této době vláda řešila jen dostavbu Temelína a vůbec neřešila to, že jaderné bloky v Dukovanech jsou na konci projektové životnosti a že už měla být minimálně schválena aktualizace Státní energetické koncepce s výstavbou nových bloků, které by nahradily stávající bloky. Tehdy jsem byl senátorem za Třebíčsko a měl jsem tím pádem více možností na tuto situaci upozorňovat a také ji řešit. V senátním hospodářském výboru jsme intenzivně řešili energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky a tam jsme přesvědčili ostatní, že bez jádra a nových Dukovan to zajistit nejde. Při této příležitosti musím vzpomenout na senátora Jiřího Bise, který byl obrovskou oporou v Senátu i v další činnosti našeho sdružení. Bohužel už není mezi námi a my jsme mu za mnohé i v Dukovanech vděčni. Chci ještě zdůraznit, že je obrovskou zásluhou provozovatele Jaderné elektrárny Dukovany, že udržuje provoz stávajících jaderných bloků na vysoké úrovni a že se mu snad podaří bezpečně provozovat stávající bloky do spuštění nových bloků, a to bude ještě dlouho trvat.
Jak vidíte nyní budoucnost jaderné energetiky a Dukovan v kontextu posledních vyjádření premiéra Babiše a dalších vládních představitelů?
Začínám vidět světlo na konci dlouhého tunelu a to ne kvůli slibům, kterých bylo v minulosti hodně. Vláda konečně začíná postupnými konkrétními kroky výstavbu řešit. Konečně začala konstruktivně plnit úkoly z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, a to hlavně tím, že jedná o garancích státu, bez kterých by do toho ČEZ nemohl jít. Podle mě je smlouva se společností ČEZ dobrým řešením. Dalším skutkem je fakt, že to premiér s výstavbou nových bloků myslí váže je skutečnost, že se postavil do čela Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných bloků. Také se mi líbí aktivity nového vládního zmocněnce pana Jaroslava Míla, který je zároveň výkonným místopředsedou stálého výboru. On jednoznačně ukázal na to, že je nutno řešit Dukovany přednostně a má jasnou vizi, jak je řešit. Schvaluji i jeho nápad vtáhnout do řešitelského výboru i opoziční poslance. Jen doufám, že budou více řešit než se předvádět.
Pane předsedo, tendr na Temelín v roce 2013 prý skončil na tom, že vláda neuměla vyřešit, zda to bude americký Westinghouss nebo ruský Rosatom. Nemáte také obavy, že vysoká politika opět negativně zasáhne?
Ano, mám z toho velké obavy. Nemohu sice tvrdit, že v případě zrušení tendru na Temelín byly státní garance zástupným důvodem, ale to, že jaderná energetika je silným politickým tématem je prostě fakt. Nechtěl bych být v kůži premiéra a těch, kteří budou o dodavateli rozhodovat. Jasné ale je, že si už novou blamáž jako byla s tendrem v Temelíně dovolit nemůžeme. Jednak je nutné již stavět a hlavně máme více zájemců o výstavbu i ze zemí, které nemusí být takovým bezpečnostním rizikem pro náš stát, když z toho máme takové obavy.
Naznačujete tím, že už máte nějakého favorita?
Tím nic nenaznačuji, jen konstatuji, že jakákoli kritéria tendru nám samotný výběr nemusí znemožnit. Samozřejmě, že mám již nějakou představu o dodavateli a z rozhovorů s ostatními členy sdružení vím, že většinou každý má již svého favorita. Proto jsme také s potencionálními dodavateli dělali kulaté stoly v Třebíči a Dukovanech, kde se nám jednotliví dodavatelé představili a sdělili představu spolupráce s regionálními firmami a komunální sférou. Protože nebudeme u výběru dodavatele, tak jsme nezávislí a můžeme jakkoli radit a kritizovat. Doufám jen, že výběr proběhne férově a v zájmu České republiky. Budeme v tomto na stráži.
Jaký vývoj událostí v souvislosti s výstavbou nových Dukovan předpokládáte?
Už začínám být optimistou, že důležité úkoly z Národního akčního plánu pro výstavbu nových jaderných bloků se zvládnou tak, aby nedošlo k dalšímu skluzu v přípravě stavby. Předpokládám, že závazné kladné stanovisko k EIA na Dukovany vydá ministerstvo životního prostředí ještě v letošním roce. Vládní jaderný výbor si také musí ujasnit, co chceme stavět, jaké technické a výkonové parametry musí projekt mít. Moc bych si přál, aby se jasně shodli, že se v Dukovanech budou stavět hned dva bloky. Potřebujeme nahradit plný výkon Dukovan a hlavně stavba dvou bloků zároveň vyjde podstatně levněji.
V čem nyní vidíte nejdůležitější činnost Energetického Třebíčska?
V přípravě stavby i samotné realizaci chybí a budou chybět kvalifikovaní odborníci. Naši činnost nyní nasměřujeme na veřejnou osvětu, jaká pozitiva výstavba a samotný provoz přinese. Musíme veřejnost přesvědčit, že nové Dukovany jsou obrovskou příležitostí pro perspektivní zaměstnání a také příležitostí v poskytnutí různých služeb. Budeme pokračovat v pořádání seminářů se studenty středních a vysokých škol, kde studentům představíme možnosti dalšího uplatnění. Naše výhoda je, že sami na sobě můžeme ukázat, jak zajímavá práce je při výstavbě takové obrovské stavby.
Eva Fruhwirtová
Vítězslav Jonáš
Hrotovická 160
674 01 Třebíč