V současnosti se opět po klidnějším prázdninovém období naplno rozbíhá řešení projektu Technologické agentury České republiky v rámci programu Omega „Scénáře budoucího vývoje mikroregionu jaderné elektrárny Dukovany s využitím přístupu Territorial Impact Assessment“.
Jeho záměry byly prezentovány již na setkání důležitých hráčů regionu v prosinci 2013 a první výsledky projektu pak na konferencích v Senátu Parlamentu ČR v Praze a Valči u Hrotovic v květnu a červnu letošního roku. Na projektu spolupracují sociální geografové z Urbánní a regionální laboratoře působící na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a sdružení Energetické Třebíčsko.
Průběh výzkumu
V současné době se nacházíme zhruba v jedné třetině řešení projektu a v prvních osmi měsících roku 2014 bylo realizováno řada organizačních, výzkumných i prezentačních aktivit. Za nejdůležitější je možno považovat zejména přípravu a realizaci terénního šetření v regionu Dukovanska, přípravu a zpracování statistických dat pro analýzu „od stolu" a kartografické výstupy a vytvoření Metodiky hodnocení vývoje území s využitím přístupu Territorial Impact Assessment.
Ve dnech 18. - 22. května jsme uskutečnili pilotní část terénního šetření, kterého se účastnila skupina jedenácti výzkumníků Urbánní a regionální laboratoře doplněná o studenty magisterského stupně sociální geografie a regionálního rozvoje. První den jsme využili prostor Západomoravské vysoké školy v Třebíči, hlavní výzkumnou stanici jsme si následně zřídili v hrotovickém penzionu Lihovar. Šetření bylo rozděleno na řízené rozhovory se zástupci významných firem napojených na Jadernou elektrárnu Dukovany a rozhovory s provozovateli služeb ve vybraných obcích mikroregionu. Šetření předcházela příprava dotazníkového šetření, které bylo podpořeno ze strany JEDU a korespondenčně rozesláno do 38 firem vybraných na základě lokalizace v zájmovém území. Celkem se podařilo v současnosti shromáždit 21 vyplněných dotazníků od oslovených firem, realizovat 12 rozhovorů se zástupci firem a 12 výpovědí od provozovatelů služeb. Hlavní výsledky byly prezentovány na valečské konferenci.
Provozovatelé služeb vnímají přítomnost elektrárny velmi pozitivně
Firmy oslovené v první vlně řízených rozhovorů většinou ještě nevytvářejí strategie, které by předpokládaly změny v ekonomické situaci v regionu, většinou očekávají, že se něco stane v relativně dlouhodobé perspektivě a počítají s tím, že bude prodloužena životnost elektrárny o 20 let. Provozovatelé služeb vnímají přítomnost elektrárny a její ekonomické dopady pozitivně. Ubytovací služby jsou na EDU více závislé než restaurace a obchody s potravinami. Většina respondentů by uvítala rozšíření EDU o pátý blok, ale nejsou na ni tak ekonomicky závislí, že by v případě ukončení provozu museli ukončit i svoji živnost. Zároveň uváděli, že v případě ukončení provozu, se zvýší v regionu nezaměstnanost a nedokáži přesně říct, jak se bude situace v jejich firmách vyvíjet. Všechny části šetření budou probíhat ještě během podzimu, a tak nastíněné výsledky nabízejí pouze předběžnou představu o vztahu klíčových subdodavatelů a provozovatelů služeb o budoucím vývoji.
Data budou zanesena do map
V analytických pracích jsme hlavní pozornost věnovali sběru a zpracování statistických data a sekundárních dokumentů publikovaných v souvislosti s řešenou problematikou v minulosti. Kromě vymezení zájmového území byla zpracována analýza migračního chování, trhu práce, ekonomické základny, rozpočtů veřejné správy, vybavenosti obcí veřejnými a komerčními službami. Tato data budou během podzimu přeměněna v kartografické výstupy, které budou následně za pomoci firmy Envinet vizualizována v prostředí GIS na internetu ve formě specializovaných map. Série map bude jedním z výsledků projektu definovaných Radou vlády pro výzkum a inovace jako výstupy aplikovaného výzkumu
Metodika je hotová
Největší část výzkumných aktivit zabrala v prvním pololetí letošního roku příprava Metodiky hodnocení vývoje území s využitím přístupu Territorial Impact Assessment. Metodika je v současné době hotova a byla předložena k posouzení dvěma nezávislým oponentům. Výsledky oponentního řízení jsou pozitivní a po zapracování drobných změn bude celá metodika předána k certifikaci na Ministerstvo místního rozvoje ČR. Zároveň byl k této obecné metodice zpracován pilotní příklad, který již zohledňuje specifickou situaci mikroregionu Jaderné elektrárny Dukovany. Tento pilotní projekt tvoří zdrojový dokument, na jehož základě bude společně se sdružením Energetické Třebíčsko připraven dokument využitelný pro posouzení sociální a ekonomické potřebnosti Jaderné elektrárny ve sledovaném regionu.
Doc. RNDr. Martin Ouředníček a RNDr. Petra Špačková, Ph.D.
řešitelé projektu
Vítězslav Jonáš
Hrotovická 160
674 01 Třebíč